Cukrzyca typu 1 – co to jest?

Co prawda procent zachorowań na ten rodzaj cukrzycy pośród chorujących jest wciąż niewielki oraz wynosi około 10%. A jest to schorzenie autoimmunologiczne, co z kolei oznacza, że nasz organizm produkuje tak wiele przeciwciał, że niejako zaczyna działać na swoją szkodę, przy tym niszcząc te komórki trzustki, które to odpowiadające są za wydzielanie insuliny. W chorobie takiej jaką jest cukrzyca typu 1 niedobór hormonu jest stały oraz na tyle mocny, że jego podawanie staje się niezbędne. Cukrzyca typu 1 pojawia się z reguły dosyć niespodziewanie, głównie u dzieci przed 10 rokiem życia, ale warto pamiętać, że jednak objawy mogą wystąpić także i u osób już dorosłych.

A zatem cukrzyca typu 1 jest nazywana inaczej także insulinozależną, lub typu dziecięcego. A warto dodać, że diagnozuje się ją, podczas gdy nasz organizm nie produkuje insuliny. Zazwyczaj rozwija się u nas przed czterdziestym rokiem życia, bardzo często w okresie wczesnej dorosłości albo lat młodzieńczych. Jednak cukrzyca typu 1 nie jest aż tak powszechna, jak cukrzyca typu 2. Bo jak już zostało wspomniane stanowi tylko około 10 procent wszystkich przypadków opisywanej choroby. Niemniej jednak pacjenci którzy cierpią na tę odmianę schorzenia powinni otrzymywać zastrzyki z insuliną i to do końca życia. Ponadto, konieczna jest także ciągła kontrola stężenia glukozy we krwi a to mianowicie poprzez regularne badania krwi oraz co ważne – stosowanie specjalnej diety. Co więcej, przyczyna powstawania tej choroby nie jest do końca znana.

Ale ustalono jedynie, że na jej rozwijanie się mogą mieć wypływ czynniki genetyczne. Z kolei bezpośrednim powodem rozwoju tej strasznej choroby jaką jest cukrzyca typu 1 staje się uszkodzenie komórek beta wysepek trzustkowych (wysepek Langerhansa), które to następuje w wyniku działania autoprzeciwciał (przeciwciał produkowanych przez nasz organizm). A zatem nie zwlekaj tylko zgłoś się do lekarza jeśli tylko podejrzewasz że możesz być chory na cukrzycę. Nie można bagatelizować objawów tej choroby bo wymaga ona ciągłego leczenia, i stosownej diety. A wiec podejmij walkę z chorobą a może uda Ci się wrócić do normalnego życia.