Czy musisz co roku odwiedzać swojego ginekologa?

Dobrze jest wiedzieć, że dbamy o zdrowie, niezależnie od tego, czy myjemy zęby co sześć miesięcy, regularnie wykonujemy badania okulistyczne, czy idziemy na badania kontrolne do lekarza. Wielu z nas zaczęło traktować coroczną wizytę u ginekologa jako czas na sprawdzenie stanu zdrowia i upewnienie się, że narządy żeńskie są sprawne.

Ale czy naprawdę musimy co roku odwiedzać naszego ginekologa na badania kontrolne? Kiedyś odpowiedź brzmiała tak, częściowo po to, aby zapewnić regularne badania cytologiczne w celu wykrycia raka szyjki macicy. Jednak nowe wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy zalecają rzadsze wykonywanie badań cytologicznych u młodszych kobiet i rezygnację z badań cytologicznych u wielu starszych kobiet, co może oznaczać, że wielu z nas nie potrzebuje już tego corocznego rytuału zdrowotnego. Przyjmuje doktor https://doktor.waw.pl/ w Warszawie.

Kobiety w wieku od 30 do 65 lat, które w przeszłości miały ujemne wyniki testu Pap, powinny mieć raz na pięć lat połączenie testu Pap i wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Kobiety w wieku 65 lat i starsze nie muszą mieć badań cytologicznych, o ile nie mają w wywiadzie komórek przedrakowych ani raka szyjki macicy i miały albo trzy kolejne ujemne wyniki testu Pap lub dwa kolejne ujemne testy Pap / HPV w poprzednim 10 lat.

Kobiety, które przeszły histerektomię i nie mają już szyjki macicy, nie wymagają badań cytologicznych, chyba że w przeszłości miały komórki przedrakowe szyjki macicy lub raka układu rozrodczego.

Nowe zalecenia wynikają z lepszego zrozumienia rozwoju raka szyjki macicy – mówi dr Martha Richardson, asystent profesora klinicznego położnictwa, ginekologii i biologii rozrodu. „U ludzi rak szyjki macicy nie rozwija się bardzo szybko. Istnieją bardzo wyraźne stadia przedrakowe, których rozwój trwa latami” – mówi.

Badania wykazały, że większość przypadków raka szyjki macicy jest wywoływana przez określone typy wirusa HPV, wirusa przenoszonego drogą płciową. Dr Richardson mówi, że biorąc pod uwagę to, co teraz wiemy o przyczynach i przebiegu raka szyjki macicy, „wykonywanie corocznych badań cytologicznych jest przesadą. A zwłaszcza w przypadku młodych kobiet – poniżej 30 roku życia – częste badania cytologiczne doprowadziły do ​​zbyt wielu diagnostyka i leczenie chorób, które prawdopodobnie nie będą się rozprzestrzeniać ”.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, znajdź zaufanego ginekologa – takiego, do którego czujesz się komfortowo, gdy pojawią się związane z tym problemy zdrowotne.

Pozostań w kontakcie ze swoim ginekologiem pomiędzy wizytami. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz wysłać e-mail lub zadzwonić w przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów oraz na leczenie nadżerki w Warszawie.

Przed wizytą utwórz listę spraw, które chcesz omówić i powiedz o nich swojemu lekarzowi na początku wizyty. Nie czekaj, aż lekarz wyjdzie z pokoju, aby je przywołać.

Śledź swoje leki i badania przesiewowe. Poinformuj swojego lekarza, czy wykonałeś mammografię, badanie cytologiczne, szczepienia, kolonoskopię i skan gęstości kości, i dowiedz się, kiedy masz termin na następne badania przesiewowe.

Czy nadal potrzebujesz corocznego badania miednicy lub zdrowej kobiety?
Jeśli nie masz corocznego badania cytologicznego – i nie masz żadnych niepokojących objawów – czy jest jakiś powód, aby nadal poddawać się corocznemu badaniu ginekologicznemu? „Odpowiedź brzmi: nie ma dowodów na to, że jest to cenne” . Artykuł z 2011 roku w Journal of Women’s Health sugeruje, że rutynowe badanie miednicy może być nawet „przestarzałe”. Artykuł mówi, że wiele powodów, dla których warto wykonać badanie miednicy – w tym badanie przesiewowe w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową (STI) i wczesne wykrywanie raka jajnika – może nie być potrzebnych lub może być objętych innymi testami.

Mimo to  stoi za coroczną wizytą kobiet do życia. Organizacja twierdzi, że te wizyty to czas na dyskusję kobiet i ich lekarzy

zdrowie osobiste i wywiad rodzinny

dieta i ćwiczenia

wypadanie miednicy

objawy menopauzy

praktyki seksualne

zaniedbanie lub nadużycie

niemożność utrzymania

wzrost, waga, wskaźnik masy ciała (BMI).

Wizyty roczne mogą również obejmować

ekran gęstości mineralnej kości

badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy

kliniczne badanie piersi

badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

test na cukrzycę

badanie miednicy (w zależności od wieku i stanu zdrowia)

mammografia

badanie tarczycy

testy na choroby przenoszone drogą płciową.

Co powinieneś zrobić?

Mając na uwadze wytyczne dotyczące wizyt u zdrowych kobiet i nierozwiązanych badań miednicy, czy powinnaś odwiedzać ginekologa co roku, rzadziej – czy wcale? „Czy naprawdę uważam, że kobiety muszą raz w roku chodzić do ginekologa? Nie ma mowy” – mówi dr. „Są jednak problemy zdrowotne i związane z jakością życia, które mogą nie zostać w optymalny sposób rozwiązane, jeśli lekarz nie zgłosi się do ginekologa. Twój ginekolog może być lepiej przygotowany niż Twój lekarz pierwszego kontaktu do rozwiązywania problemów związanych z terapią hormonalną, funkcjami seksualnymi i żeński układ rozrodczy – mówi.

Ostatecznie to, czy odwiedzasz ginekologa – i jak często – będzie zależeć od twojej historii zdrowia, wszelkich bieżących problemów i twoich osobistych preferencji. Powinieneś odwiedzać co najmniej jednego lekarza – czy to ginekologa, czy lekarza pierwszego kontaktu – z pewnymi regularnymi kontrolami ciśnienia krwi, wskaźnika masy ciała i cholesterolu, omówić potrzebne badania przesiewowe i mieć na uwadze inne problemy zdrowotne. A jeśli masz jakiekolwiek objawy reprodukcyjne – takie jak ból pochwy lub nieprawidłowe krwawienie – to zdecydowanie pora umówić się na wizytę.