Rak jajnika

Kraj wysoko rozwinięte są niewątpliwie miejscem, gdzie częściej występują nowotwory. W przypadku kobiet jednym z bardziej popularnych jest rak jajnika. Trwają badania, jednak póki co przyczyny powstawania tego nowotworu nie są do końca znane. Ważna informacja jest taka, że nie ma określonego wieku na zachorowanie. Nowotwór atakuje w każdym wieku, częściej kobiety, które nie rodziły dzieci.

Rak jajnika atakuj zarówno dzieci jak i kobiety w starszym wieku, przyczyny nie są poznane. Ciekawostką jest to, że w wieku powyżej 75 lat nowotwór ten jest rzadkością. Rak atakuje zazwyczaj kobiety w przedziale wiekowym 40 a 75 lat. Większa zachorowalność jest u kobiet, które nigdy nie rodziły.

Na stronie https://doktor.waw.pl/ przeczytamy kilka informacji z dziedziny badań. Naukowcy dowiedli, że każdy poród zmniejsza ryzyko zachorowania od 10-15 procent. Naukowcy wiążą to z brakiem owulacji, która zmniejsza szanse na powstawanie torbieli. Według naukowców niektóre operacje ginekologiczne, takie jak: wycięcie macicy lub też jednostronne wycięcie przydatków, obniżają ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika. Warto nadmienić, że całkowite usunięcie jajników nie daje 100% ochrony przed wystąpieniem raka. Wpływ na częstotliwość zachorowań ma grupa krwi. Bardziej narażone są kobiety z grupą krwi A.

Czy rak jajnika jest dziedziczony?

Nowotwór jajnika w zdecydowanej większości zależny jest od czynników zewnętrznych środowiska. Niewielki margines do 10% szacują naukowcy, że zachorowanie ma dziedziczne podstawy. Wart zauważyć, że w przypadku dziedzicznych zachorowań kobiety te chorują znacznie wcześniej, niż w przypadku gdy zachorują samodzielnie. Skoro jesteśmy przy temacie dziedziczenia nowotworów to do najczęściej dziedziczonych zaliczyć należy raka jajnika właśnie i raka sutka. Odpowiedzialna za to jest mutacja genu, który obecnie możliwy jest do wykrycia na skalę masową. Problemem może być to, że tego rodzaju badania genetyczne są drogie.

Sposób w jaki rozwija się rak jajników, nie powodując żadnych objawów przed długi czas często jest powodem jego niskiej wykrywalności. Niestety przeżycie 5 lat w tym stanie nie przekracza 25 lat. W przypadku szybkiego wykrycia szans na wyleczenie sięga nawet 95 procent. Jak widać zdecydowanie warto jest wykonywać kontrolne badania, bo nowotwory szybko wykryte bardzo często są uleczalne. Powinniśmy stawiać na badania a nie leczenie.