13 wskazówek dotyczących skutecznej fizjoterapii dla pacjentów po udarze w domu

Istnieje wiele różnych sposobów podejścia do fizjoterapii pacjentów po udarze w domu. Skąd wiesz, które metody są dla Ciebie najlepsze?

 

Każdy udar jest inny, a każda osoba, która przeżyła, najlepiej zareaguje na różne terapie w domu. Dlatego eksperymentowanie jest kluczowe.

 

Za chwilę odkryjesz jedne z najlepszych metod i wskazówek, które pomogą Ci w fizjoterapii w domu po udarze.

 

Najlepsze metody terapii dla pacjentów po udarze w domu

Po wypisie z leczenia ambulatoryjnego dla pacjentów po udarze bardzo ważne jest kontynuowanie silnego programu rekonwalescencji w domu. Mózg potrzebuje ciągłej stymulacji, aby kontynuować gojenie. Zawsze pomoże w takiej sytuacji https://fizjoarena.pl/.

 

Za chwilę odkryjesz 5 najlepszych opcji leczenia po udarze, które możesz wykonać w domu. Metody te koncentrują się w szczególności na mobilności. Następnie poznasz więcej wskazówek, które pomogą zmaksymalizować regenerację.

 

 1. Codzienne ćwiczenia rehabilitacyjne po udarze

Podczas gdy ćwiczenia koncentrują się na wzmacnianiu mięśni,  ćwiczenia regeneracyjne po udarze  aktywują mózg, aby dostarczać do mięśni komunikaty potrzebne do ruchu. Rehabilitacja domowa Warszawa skupia się na aktywacji neuroplastyczności , mechanizmu, którego mózg używa do przebudowy i uczenia się nowych umiejętności.

 

Po tym, jak część mózgu została dotknięta udarem, neuroplastyczność rozwija nowe ścieżki do zdrowych obszarów mózgu. Ćwicząc ćwiczenia rehabilitacyjne w domu według stałego i codziennego harmonogramu, dostarczasz mózgowi stymulacji, której potrzebuje, aby się przebudować i poprawić funkcjonowanie.

 

Wzmocnienie mięśni jest również celem podczas rehabilitacji po udarze, aby pomóc w walce z atrofią mięśni, która wystąpiła w wyniku nieużywania.

 

 1. Terapia lustrzana w celu odzyskania dłoni

 

Terapia lustrzana  to jedna z metod aktywacji sygnałów z ręki do mózgu, szczególnie dla osób z paraliżem ręki lub bardzo ograniczonym ruchem ręki.

 

Ta metoda terapii dla osób po udarze polega na użyciu lustra stołowego, aby zakryć dotknięte ramię odbiciem ramienia funkcjonującego. Następnie wykonujesz ćwiczenia terapii rąk na stole, patrząc na odbicie.

 

Chociaż wiesz, że poruszasz tylko jedną ręką, to sprawiasz, że mózg myśli, że poruszasz obiema rękami. Pomaga to aktywować neuroplastyczność i powoli poprawia ruchomość dotkniętej dłoni.

 

 1. CIMT w przypadku paraliżu rąk lub nóg

Terapia ruchowa wywołana ograniczeniem  jest trudną formą fizjoterapii, która jest pomocna dla pacjentów po udarze z porażeniem połowiczym lub niedowładem połowiczym (osłabienie lub paraliż po uszkodzonej stronie). Działa poprzez ograniczenie ruchu strony nie dotkniętej chorobą, jednocześnie wymuszając użycie strony dotkniętej chorobą.

 

CIMT może być wyzwaniem. Najczęściej jest to program rehabilitacyjny, który rozpoczyna się na rehabilitacji, a następnie kontynuuje w domu.

 

 

 

 1. Praktyka umysłowa w celu poprawy paraliżu

Praktyka mentalna  polega na mentalnym przećwiczeniu czegoś, zanim faktycznie to zrobisz. Wiadomo, że profesjonalni sportowcy wdrażają praktykę umysłową, aby poprawić swój sport, a osoby po udarze również mogą na tym skorzystać.

 

Spróbuj mentalnie ćwiczyć ćwiczenia rehabilitacyjne przez 5 minut, zanim zaczniesz je praktykować w prawdziwym życiu. Badania wykazały, że wizualizacja siebie w ruchu pomaga aktywować neuroplastyczność w taki sam sposób, w jaki robi to ruch fizyczny.

 

Praktyka umysłowa jest szczególnie pomocna dla pacjentów, którzy zmagają się z paraliżem i nie mogą się jeszcze poruszać bez pomocy. Zapewnia sposób, aby pomóc mózgowi przeprogramować się bez konieczności ruchu.

 

 1. Narzędzia do rehabilitacji domowej

Narzędzia do terapii domowej mogą pomóc Ci zachować motywację podczas powrotu do zdrowia po udarze w domu, zwłaszcza jeśli zmęczyło Cię przestrzeganie spisanych arkuszy ćwiczeń. Zapytaj swoich terapeutów, czy polecają sprzęt do ćwiczeń w domu.

 

Wielu fizjoterapeutów i terapeutów zajęciowych zdecydowanie poleca terapię domową FitMi firmy Flint Rehab dla osób po udarze jako program ćwiczeń domowych. Motywuje użytkowników do wykonywania dużej liczby powtórzeń standardowych ćwiczeń rehabilitacyjnych, co sprzyja regeneracji.

 

Wskazówki, jak zwiększyć fizjoterapię dla pacjentów po udarze w domu

Teraz, gdy już wiesz, jakie są najlepsze zabiegi fizjoterapeutyczne, nadszedł czas, aby skupić się na etyce pracy. Ponieważ poznanie najlepszych kroków do fizjoterapii znacznie różni się od ich podjęcia .

 

Oto 10 wskazówek, jak wdrożyć najlepszy schemat fizykoterapii w domu:

 

 1. Wzmocnij swój sposób myślenia dzięki Kaizen

Kaizen to japońska praktyka  ciągłego doskonalenia poprzez małe, konsekwentne kroki . Brzmi zbyt prosto do pracy? Najtrudniejszą częścią jest prostota.

 

Kaizen obejmuje cierpliwość i wytrwałość, dwa podstawowe składniki fizjoterapii po udarze. Nie możesz osiągnąć wszystkich wyników na raz. Mózg może zrobić tylko tyle w ciągu jednego dnia.

 

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby osiągnąć wyniki, jest robienie tego krok po kroku, dzień po dniu. To powolne, ale stałe tempo jest dokładnie tym, co doprowadzi do Twojego najwyższego możliwego powrotu do zdrowia.

 

 1. Pozostań w ruchu

Większość fizjoterapeutów ma jeden główny cel dla osób po udarze w domu: być w ruchu. Każdy ruch jest korzystny podczas powrotu do zdrowia po udarze. Postaraj się codziennie angażować w ruch terapeutyczny.

 

Ponieważ jednym z czynników decydujących o pomyślnym wyzdrowieniu jest to, jak konsekwentnie pacjenci dążą do długoterminowej rehabilitacji. Jedno z badań wykazało, że po udarze pacjenci byli na tym samym poziomie powrotu do zdrowia 5 lat po udarze, co zaledwie 2 miesiące po udarze. Badanie powiązało brak długotrwałej rehabilitacji jako przyczynę stagnacji.

 

Dlatego małe, konsekwentne kroki podejmowane w dłuższej perspektywie zapewniają najlepsze rezultaty.

 

 1. Wyłącz szum tła, aby włączyć swój mózg

mężczyzna sygnalizuje ciszę podczas fizjoterapii w domu

Kiedy uwaga jest podzielona między fizjoterapię i radio grające w tle, nie czerpiesz pełnych korzyści z PT.

 

Stwórz ciche, wolne od zakłóceń środowisko, aby utrzymać koncentrację podczas ćwiczeń. Wyłącz telewizor i powiedz członkom rodziny, aby nie przeszkadzali Ci w tym czasie.

 

Twój mózg ciężko pracuje nad ponownym okablowaniem. Nie pozwól, aby rozproszenie przeszkadzało.

 

 1. Nie pozwól, aby płaskowyż Cię powstrzymał

Każdy skok jest inny, więc każdy będzie regenerować się w innym tempie. Istnieje jednak dobrze udokumentowane zjawisko zwane plateau powrotu do zdrowia po udarze, w którym wyniki często spadają po 3 miesiącach .

 

Jest to normalne i należy się tego spodziewać. Nie pozwól, aby powstrzymało Cię to od kontynuowania fizjoterapii w domu. Chociaż wyniki mogą potrwać dłużej, powrót do zdrowia nie zatrzyma się, dopóki nie przestaniesz.

 

Kiedy będziesz trzymać się konsekwentnego schematu terapii domowej, mózg zareaguje, a leczenie będzie kontynuowane w kierunku powrotu do zdrowia.

 

 1. Nie pozwól, aby paraliż Cię powstrzymał

mężczyzna na wózku inwalidzkim z wyciągniętymi rękami, wykazujący pozytywne nastawienie

Paraliż poudarowy jest stanem przewlekłym, a powrót do zdrowia następuje tylko wtedy, gdy zaczniesz pracować. Mózg potrzebuje stymulacji, aby przebudować się i nawiązać połączenia z ciałem w celu ruchu.

 

W przypadku pacjentów powracających do zdrowia po paraliżu poudarowym (hemiplegii) w domu, spróbuj zastosować sprawdzone metody leczenia, takie jak praktyka umysłowa i ćwiczenia regeneracyjne z porażenia biernego . Obie metody pomagają wywołać neuroplastyczność, dostarczając sygnały z ciała do mózgu.

 

Każdemu zabiegowi daj czas i uwagę niezbędną do uzdrowienia i powrotu do zdrowia. Ćwiczenia bierne pomagają wywołać neuroplastyczność tylko wtedy, gdy zwraca się uwagę na ruch. Podobnie praktyka umysłowa pomaga tylko wtedy, gdy jest wykonywana konsekwentnie. Pamiętaj o filozofii Kaizen.

 

 1. Wylecz przyczynę spastyczności

kobieta leżąca na podłodze, rozciągająca nogi do fizjoterapii w domu

Rozciąganie jest świetne na spastyczność, ale towarzyszenie rozciąganiu codziennymi ćwiczeniami rehabilitacyjnymi jest jeszcze lepsze.

 

Spastyczność jest wynikiem braku komunikacji między mózgiem a ciałem. Kiedy mózg nie może wysyłać sygnałów, które mówią mięśniom, kiedy mają się poruszyć lub zrelaksować, mięśnie napinają się, aby się chronić.

 

Rozciąganie jest pomocne, ponieważ zapobiega przykurczom i wyuczonemu nieużywaniu. Nie dotyczy to jednak pierwotnej przyczyny spastyczności.

 

Ponowne okablowanie mózgu leczy główny problem. Dlatego codzienne ćwiczenia w domu pomagają poprawić mobilność i długoterminowo zmniejszyć spastyczność.

 

 1. Nie zaniedbuj rehabilitacji rąk

Regeneracja funkcji dłoni często trwa dłużej niż ruch rąk lub nóg. W rezultacie wiele osób, które przeżyły udar, zaniedbuje terapię ręki i zamiast tego znajduje strategie kompensacyjne, aby używać swojej zdrowej ręki do codziennych zadań, takich jak gotowanie jedną ręką.

 

Jednak, gdy dotknięta ręka jest zaniedbana, utrata ruchomości tylko się pogarsza. Zjawisko to nazywa się wyuczonym nieużywaniem .

 

Aby poprawić funkcję ręki po udarze, pacjenci muszą utrzymywać rękę aktywną. Skoncentruj się na używaniu dotkniętej chorobą ręki podczas codziennych zadań, nawet jeśli silniejsza ręka pomaga w ruchu. Co najważniejsze, upewnij się, że wykonujesz codzienne  ćwiczenia z terapii rąk,  aby pomóc w przeprogramowaniu mózgu, aby zwiększyć szanse na funkcjonowanie ręki.

 

 1. Śpij dłużej niż 6 godzin

Sen odgrywa kluczową rolę podczas powrotu do zdrowia po udarze, zwłaszcza jeśli chodzi o fizjoterapię. Czemu? Ponieważ wykazano, że sen REM pomaga ludziom uczyć się i zapamiętywać, jak wykonywać zadania fizyczne.

 

Podczas snu REM mózg ma możliwość uzupełnienia neuroprzekaźników, które organizują sieci neuronowe w celu zapamiętywania, uczenia się i wydajności. Dlatego ważne jest, aby osoby po udarze miały dużo odpoczynku.

 

Sen REM (sen z szybkim ruchem gałek ocznych) zwykle występuje pod koniec nocy, dlatego ważne jest, aby spać dłużej niż 6 godzin każdej nocy. Jeśli śpisz dłużej niż 30 minut w ciągu dnia, przerywasz głęboki sen w nocy. Kiedy twój umysł i ciało odpoczywają, może nastąpić uzdrowienie.

 

Jeśli masz jakiekolwiek zaburzenia snu, które uniemożliwiają Ci spanie dłużej niż 6 godzin, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby omówić dostępne opcje.

 

Dlaczego fizjoterapia w domu ma znaczenie

Najlepiej byłoby, gdyby pacjenci możliwie jak najbardziej konsekwentnie stosowali terapię domową. Mózg potrzebuje ciągłego wzmacniania, aby tworzyć nowe ścieżki i poprawiać utracone funkcje.

 

Mamy nadzieję, że zainspiruje Cię do tego, aby konsekwentnie prowadzić terapię w domu i kontynuować ją na dłuższą metę. W ten sposób zobaczysz najlepsze rezultaty.

 

Jeśli możesz, współpracuj ze swoim terapeutą, aby stworzyć schemat terapii w domu. Twój terapeuta rozumie Twoje wyjątkowe warunki i może pomóc Ci stworzyć motywujące, znaczące cele. Powodzenia na drodze do wyzdrowienia.