Czy rehabilitacja w ciąży jest bezpieczna

Ciąża jest okresem kiedy ciało kobiety bardzo się zmienia, a do tego dochodzą bóle kręgosłupa oraz stawów. Kolana czy też biodra niewątpliwe potrafią dawać się we znaki. Czasami potrzebne jest zastosowanie rehabilitacji i oczywiście nasuwa się pytanie czy taka rehabilitacja w ciąży jest bezpieczna dla dziecka jak i przyszłej matki.

Ciąża to czas, kiedy zachodzą bardzo duże zmiany zarówno hormonalne jak i również fizyczne. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ wraz z rosnącym dzieckiem w brzuchu kobiety, między innymi przesuwają się narządy oraz zmienia się obciążenie na kręgosłup. Ciąża powoduje odchylenie się naturalnej pozycji ciała co powoduje naciski na stawy a to prowadzi do bólu. Według niektórych dolegliwości takie czasami nawet nie ustępują już po porodzie, ponieważ pozostają uszkodzone stawy. To oczywiście powoduje, że należy się zająć rehabilitacją jak najszybciej.

Oczywiście to nie jedyne powody jakie powodują konieczność odwiedzenia gabinetu jaki oferuje warszawa rehabilitacja. Kobieta w ciąży oczywiście może ulec wypadkowi czy też konieczna okaże się operacja a po niej oczywiście konieczna będzie seria zabiegów. Powody koniecznej rehabilitacji mogą być bardzo prozaiczne jak na przykład złamana noga. Warto wiedzieć, że w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma przeciwwskazań do prowadzenia rehabilitacji.

Nie każde ćwiczenie jest dobre

Oczywiście nie każde ćwiczenie może być w ciąży wykonywane i to prowadzi do sytuacji, że wielu lekarzy rezygnuje z kierowania pacjentek na rehabilitację. To jednak nie jest dobrym rozwiązaniem. Do zabronionych zabiegów zdecydowanie zaliczymy rozgrzewające okłady, elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki i działanie polem magnetycznym. Takie zabiegi mogą być potencjalnie zagrożeniem dla naszego dziecka. Szczególnie powinno się ich unikać w ostatnim trymetrze ciąży. Również nie jest wskazane stosowanie zabiegów działających na całe ciało jak na przykład sauna czy krioterapia.

Pod szczególnym nadzorem należy również wykonywać takie zabiegi jak masaże kręgosłupa, pleców i brzucha, zwłaszcza w I trymestrze, a w przypadku konieczności wykonania masażu, należy najpierw wykluczyć przeciwwskazania jakimi niewątpliwie jest ciąża zagrożona poronieniem czy też ciąża mnoga i wiele więcej.

Jeżeli prowadzenie rehabilitacji okaże się konieczne zdecydowanie warto, aby zajął się tym doświadczony fizjoterapeuta, który posiada wiedzę na temat bezpiecznych metod prowadzenia rehabilitacji.