Urazy barku

Zwichnięcia i urazy stożka rotatorów to jedne z najczęstszych problemów u pacjentów, którzy konsultują się z powodu bólu w tym obszarze ciała. Dowiedz się, dlaczego występują i w jakich przypadkach operacja jest konieczna. Wiele przydatnych informacji znajdziesz na stronie https://fizjoarena.pl/.

 

„Zwichnięcie barku to uraz, który występuje dość często u młodych ludzi i jest związany ze sportami kontaktowymi lub na świeżym powietrzu, podczas którego istnieje możliwość upadku” – wyjaśnia rehabilitant szef zespołu gabinetu rehabilitacyjnego. W takich przypadkach dochodzi do tego, że główny staw barkowy, zwany genomerią, traci swoją pozycję, kończąc się kości ramiennej poza jamą panewkową. Może to uszkodzić niektóre struktury i spowodować silny ból, a także pewien stopień deformacji ramienia.

 

Co robić? Po przybyciu na oddział ratunkowy, pierwszą rzeczą jest wykonanie prześwietlenia, aby wykluczyć jakiekolwiek inne obrażenia, takie jak możliwe złamanie, a następnie przystąpienie do redukcji kości i umieszczenia jej z powrotem na swoim miejscu. Odwiedź stronę rehabilitacja Warszawa i sprawdź jak mogąTobie pomóc.

„Ważne jest, aby wiedzieć, że jeśli zwichnięcie nastąpi w młodym wieku, około 18 lub 20 lat, uszkodzenie tych struktur wewnętrznych może predysponować do tego samego zdarzenia w przyszłości, przekształcając się w chroniczny uraz znany jako niestabilność barku ”, mówi dr Gutiérrez. I dodaje, że jeśli dodać do tego, że pacjent uprawia sporty kontaktowe, to ryzyko ponownego wysunięcia ramienia jest jeszcze większe. „W takich przypadkach często jedynym sposobem uniknięcia przewlekłych urazów jest wykonanie operacji w celu skorygowania nawracającej niestabilności” – mówi.

Wręcz przeciwnie, jeśli pacjent ma ponad 40 lat, to prawdopodobieństwo powtórnego zwichnięcia spada do mniej niż 14%, więc generalnie zaleca się tylko rehabilitację z kinezjologią.

Inne częste urazy 

Złamania obojczyka: jest to bardzo częsty uraz u dzieci i młodzieży. Obojczyk łączy ramię z klatką piersiową, wspierając kończynę. Najczęstszymi przyczynami tego urazu są upadki, urazy sportowe lub wypadki drogowe.

Zwichnięcie barkowo-obojczykowe: zwykle występuje z powodu bezpośredniego urazu bocznej części barku w wyniku upadku lub uderzenia podczas uprawiania sportów, takich jak rugby, jazda na rowerze, jazda na nartach lub piłka nożna. Więzadła łączące się z pęknięciem obojczyka na resztę barku, powodując ból i zwiększenie objętości lub deformację górnej części barku.