Diagnostyka chorób tarczycy – podstawowe informacje

W diagnostyce chorób tarczycy trzeba zwracać uwagę na wiele elementów, do których zaliczają się przede wszystkim obserwacje kliniczne, badania poziomów hormonów oraz badania obrazowe. Kompleksowe podejście do problemów z tarczycą jest bardzo ważne, gdyż schorzenia tego narządu mają wpływ zarówno na układ sercowo-naczyniowy, jak i na układ nerwowy i mięśniowo-szkieletowy. Takie kompleksowe podejście do terapii gwarantuje realne efekty dla wszystkich szukających pomocy pacjentów.

Jakie badania mamy dostępne?

Niektóre problemy endokrynologiczne, a szczególnie te dotyczące tarczycy wychodzą na jaw, gdy pojawiają się problemy kardiologiczne lub np. problemy z zajściem w ciążę. W takiej sytuacji ginekolodzy wykonują najczulszy dostępny test – to jest badanie TSH. Oprócz tego wykonywane są również badania frakcji poszczególnych hormonów we krwi, jak T3 i T4. Pozwala to diagnozować postacie ukryte i jawne nadczynności oraz niedoczynności tarczycy.
W diagnostyce tarczycy każdy endokrynolog wykonuje również badania obrazowe, takie jak choćby USG, które świetnie obrazuje zmiany zapalne – np. Chorobę Gravesa—Basedowa lub Chorobę Hashimoto oraz obecność ewentualnych czynnych gruczolaków tarczycy. W pewnych sytuacjach wątpliwych poszerza się diagnostykę o USG nadnerczy Warszawa oraz badania scyntygraficzne.

Dlaczego tak trzeba robić?

Bo kompleksowe podejście do diagnostyki pozwala uzyskiwać najlepsze efekty i skutecznie realizować działania terapeutyczne ukierunkowane na schorzenie podstawowe u pacjenta.