Menopauza, hormony i choroby – gdy kobieta traci przywileje zdrowotne

Niższa śmiertelność kobiet w populacji z przyczyn sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych związana jest z ochronnym wpływem hormonów jajników – estrogenów. Hormony te uodparniają śródbłonek naczyniowy na lipidy, poprawiają przemianę cholesterolu oraz stabilizują ciśnienie tętnicze krwi. Okres ich deficytu i wygaszania produkcji określany jest jako menopauza. Jest to moment utraty funkcji jajników, stanowiący o fakcie wejścia przez kobietę we wczesną starość.

Zbawienny wpływ hormonów na zdrowie

Wciąż wielu naukowców nie docenia hormonów w medycynie. Szczególnie tyczy się to okresu menopauzy, gdy kobiety wchodzą na ścieżkę tego charakterystycznego dla mężczyzn gorszego zdrowia. Widać tutaj pośredni przykład tego, jak zbawienny wpływ na nasze zdrowie mają hormony – szczególnie w przypadku kobiet. Dlatego też każda dojrzała kobieta u ginekologa, oprócz takich terapii, jak leczenie nadżerki lub infekcji intymnej powinna zdecydować się na badania hormonalne i wdrożenie hormonalnej terapii zastępczej, jako metody skutecznego ograniczania niekorzystnego wpływu braku hormonów na nasz organizm.

Badania układu wydzielniczego

W ramach diagnostyki wszyscy endokrynolodzy i ginekolodzy wykorzystują specjalistyczne techniki pomiaru stężeń hormonów oraz weryfikują strukturę i funkcję poszczególnych narządów, zlecając na przykład USG nadnerczy, scyntygrafię lub inne specjalistyczne procedury z biopsjami włącznie. Zrozumienie znaczenia hormonów dla zdrowia kobiet to jedno z najważniejszych zaleceń w kontekście medycyny.