Zaburzenia endokrynologiczne, a ciąża – jak to wygląda?

Zawsze trzeba pamiętać o tym, że zaburzenia endokrynologiczne to jedna z głównych przyczyn trudności z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem po zastosowaniu terapii hormonalnej. Niestety, ale problemy z układem hormonalnym dotykają wielu kobiet. W znacznym stopniu mogą się one stać przyczynkiem dla niepowodzeń rozrodczych oraz wielu innych problemów znacząco utrudniających życie.

Dlaczego hormony są takie istotne?

Każdy lekarz, niezależnie od tego, czy jest ginekologiem, czy endokrynologiem wskazać może na podstawową fizjologię kobiecego rozrodu oraz cyklu miesiączkowego. Cykliczność i przemiany ciała kobiety skorelowane są bezpośrednio z poziomem poszczególnych hormonów. Najlepiej tłumaczy to fakt, iż stosując w regularny sposób niewielkie dawki odpowiedników fizjologicznych hormonów jesteśmy w stanie np. powstrzymywać owulację, ograniczać nasilenie krwawienia miesiączkowego i dolegliwości bólowych, ułatwiać leczenie nadżerki Warszawa. Bez układu hormonalnego naszych matek nikogo z nas by nie było.

Badania układu hormonalnego przy staraniu się o dziecko

Jest to bardzo ważny temat. Podstawowymi badaniami do wykonania w przypadku trudności z poczęciem dziecka należy zaliczyć ocenę poziomów estrogenów, progestagenów, prolaktyny, hormonów tarczycy, testosteronu oraz innych androgenów. Ocena może być bezpośrednio wykonywana z krwi, jak i badać może funkcje wydzielnicze narządów miąższowych – jak np. USG nadnerczy, scyntygrafia nadnerczy lub tarczycy. Są to badania służące diagnostyce problemu i pozwalające na leczenie kierunkowe.