Czym zajmuje się ginekologia dziecięca?

Ginekologia dziecięca należy do bardzo wyrafinowanych specjalizacji lekarskich. Trzeba przede wszystkim w jej kontekście wyróżnić diagnostykę i leczenie chorób ginekologicznych występujących u dziewczynek i dziewcząt poniżej 18 roku życia. Ginekolodzy dziecięcy badają również sprawy związane z ewentualnymi przestępstwami tyczącymi się sfery seksualnej oraz zaburzeniami miesiączkowania.

Kiedy wysłać dziecko do ginekologa?

ginekolog dziecięcy

Doktor Anna Włodarczak jest specjalistą ginekologiem dziecięcym w Warszawie.

Na pewno każda wizyta u ginekologa młodej dziewczynki powinna być z nią przedyskutowana. Jeśli dziewczyna znajduje się w wieku poniżej 16 roku życia, to nie jest konieczne wyrażenie przez nią zgody na procedury diagnostyczno-lecznicze. Nieco odmienna jest sytuacja w kontekście dziewczynek poniżej 16 roku życia, które nie muszą wyrażać zgody. Warto jest jednak je zapytać o zdanie i porozmawiać o tym, dlaczego wizyta jest niezbędna. Również tyczy się to procedur podstawowej diagnostyki jak na przykład USG nadnerczy i jamy brzusznej.

Badania realizowane przez ginekologów dziecięcych

Wszyscy ginekolodzy dziecięcy zajmują się przede wszystkim realizacją badań związanych z układem hormonalnym i ewentualną diagnostyką wad wrodzonych układu moczowo-płciowego. Często konieczne są również konsultacje z endokrynologami oraz innymi specjalistami. Do najczęstszych wad wrodzonych należy wskazać przegrody pochwy, macicy, dodatkowe macice, atrezje szyjki oraz wiele innych pomniejszych wad i częste leczenie nadżerki. Im wcześniej wdrożona zostanie diagnostyka i leczenie, tym lepsze wyniki odległe podjętych działań terapeutycznych w kierunku usunięcia wady wrodzonej.

Ginekologia ginekologiczna jest istotna dla zachowania zdrowia reprodukcyjnego przyszłych kobiet i zapewnienia prawidłowych warunków rozwoju narządów płciowych oraz układu moczowo-płciowego.