Grzybica pochwy – przyczyny i objawy

Każdego roku na całym świecie wykrywa się około 150 milionów zachorowań. Specjaliści obliczyli, że do grzybiczego zapalenia pochwy co najmniej raz w życiu dochodzi u 75% pań. Informacje są szokujące, tym bardziej, że postępująca grzybica pochwy stanowi znaczne niebezpieczeństwo dla zdrowia.

 

ginekolog

W przypadku infekcji warto pójść do dobrego ginekologa.

Infekcja jest wyjątkowo szkodliwa dla pań w ciąży, gdyż mogą u nich wystąpić powikłania, które niekorzystnie oddziałują na rozwój zarodka. Ważne jest względnie wczesne rozpoznanie schorzenia, tak więc nie powinno się odkładać badania u ginekologa w przypadku zauważenia jakichkolwiek symptomów mogący sygnalizować, że jest to grzybica pochwy. Takimi objawami są: ból i swędzenie podczas wydalania moczu, częste wydalanie moczu, a także symptomy skorelowane z drogami rodnymi: zmiany w wyglądzie sromu, zmiany skórne, upławy.

 

Po stwierdzeniu schorzenia powinno się całkowicie przestrzegać wytycznych lekarza, stosować się do zaleconej terapii. Szczególnie czujne powinny być kobiety, które mają już za sobą tą chorobę, gdyż grzybica pochwy ma tendencje nawrotowe. Najlepszymi metodami zabezpieczającymi jest wystrzeganie się irygacji pochwy, właściwa higiena, noszenie przewiewnej bielizny.