Jak poradzić sobie z problemami ortopedycznymi po ciąży?

Ciąża, pomimo prawidłowego przebiegu może dawać wiele późniejszych powikłań. Szczególnie teraz obserwuje się wiele poważnych problemów związanych z układem ruchu u kobiet po urodzeniu dziecka. Kobiety rodzące są coraz starsze i niestety nie zawsze ich organizm jest w pełni gotowy na donoszenie ciąży oraz urodzenie w fizjologicznym terminie.

Na jakie problemy narzekają położnice?

Kobiety w okresie połogu narzekają na problemy z układem moczowo-płciowym, dolegliwości bólowe brzucha oraz występowanie silnych bólów kręgosłupa. Im bardziej zaawansowany wiek kobiety lub jej uprzednia aktywność obciążająca kręgosłup w przeszłości, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych powikłań i dolegliwości bólowych, które mogą rzecz jasna wymagać działań leczniczych w tym rehabilitacji.

Jakie programy rehabilitacji polecane są dla kobiet po urodzeniu?

Cóż, biorąc pod uwagę obowiązki rodzicielskie, to trzeba przede wszystkim wskazać na możliwość rehabilitowania się w warunkach domowych – czy to samodzielnie, czy też pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. Działania terapeutyczne opierać się będą o przywrócenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, co powinno istotnie zredukować dolegliwości bólowe.  Podobnie to wygląda w kontekście wzmocnienia mięśni przykręgosłupowych oraz mięśni brzucha jako kontr masy – szczególnie przy zginaniu i prostowaniu kręgosłupa.
Rehabilitacja w warunkach domowych pod okiem instruktora daje najlepsze efekty odległe dla pacjentek po urodzeniu dziecka.

Jakie techniki rehabilitacyjne są stosowane?

Specjaliści rehabilitacji zwracają przede wszystkim uwagę na znaczenie takich terapii, jak kinezyterapia, fizykoterapia, terapia manualna oraz metody biernego wspomagania kręgosłupa – np. przez przybieranie właściwej postawy, jej kontrolę oraz stosowanie zabiegów rozluźniające mocno napięte mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To już wystarczyć powinno, aby skutecznie wyeliminować wszystkie dolegliwości ortopedyczne u kobiet po urodzeniu dziecka. Zdrowy kręgosłup przydać się może zdecydowanie przez resztę życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *