Jak poradzić sobie z problemami ortopedycznymi po ciąży?

Ciąża, pomimo prawidłowego przebiegu może dawać wiele późniejszych powikłań. Szczególnie teraz obserwuje się wiele poważnych problemów związanych z układem ruchu u kobiet po urodzeniu dziecka. Kobiety rodzące są coraz starsze i niestety nie zawsze ich organizm jest w pełni gotowy na donoszenie ciąży oraz urodzenie w fizjologicznym terminie.

Na jakie problemy narzekają położnice?

Kobiety w okresie połogu narzekają na problemy z układem moczowo-płciowym, dolegliwości bólowe brzucha oraz występowanie silnych bólów kręgosłupa. Im bardziej zaawansowany wiek kobiety lub jej uprzednia aktywność obciążająca kręgosłup w przeszłości, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych powikłań i dolegliwości bólowych, które mogą rzecz jasna wymagać działań leczniczych w tym rehabilitacji.

Jakie programy rehabilitacji polecane są dla kobiet po urodzeniu?

Cóż, biorąc pod uwagę obowiązki rodzicielskie, to trzeba przede wszystkim wskazać na możliwość rehabilitowania się w warunkach domowych – czy to samodzielnie, czy też pod okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. Działania terapeutyczne opierać się będą o przywrócenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, co powinno istotnie zredukować dolegliwości bólowe.  Podobnie to wygląda w kontekście wzmocnienia mięśni przykręgosłupowych oraz mięśni brzucha jako kontr masy – szczególnie przy zginaniu i prostowaniu kręgosłupa.
Rehabilitacja w warunkach domowych pod okiem instruktora daje najlepsze efekty odległe dla pacjentek po urodzeniu dziecka. Warto poszukać firmy wpisując np. rehabilitacja domowa Warszawa. Jest to znacznie wygodniejsze niż jazda z małym dzieckiem do gabinetu rehabilitacyjnego.

Jakie techniki rehabilitacyjne są stosowane?

Specjaliści rehabilitacji zwracają przede wszystkim uwagę na znaczenie takich terapii, jak kinezyterapia, fizykoterapia, terapia manualna oraz metody biernego wspomagania kręgosłupa – np. przez przybieranie właściwej postawy, jej kontrolę oraz stosowanie zabiegów rozluźniające mocno napięte mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To już wystarczyć powinno, aby skutecznie wyeliminować wszystkie dolegliwości ortopedyczne u kobiet po urodzeniu dziecka. Zdrowy kręgosłup przydać się może zdecydowanie przez resztę życia.

 

Po więcej odsyłam do mojego wcześniejszego wpisy: http://pophamcolony.org/ginekologia/zastosowanie-rehabilitacji-po-ciazy-logiczne-przeslanki/