Rak jajnika – jak go leczyć i jak mu przeciwdziałać?

Nowotwory złośliwe jajnika należą do jednych z najgorszych i najmniej pomyślnie rokujących guzów nowotworowych. W kontekście raka jajnika trzeba zwrócić uwagę na jedną kwestię – nie każdy rak rakowi się równa. Postaci nowotworów złośliwych jajnika mamy bardzo wiele. Ważne jest także zrozumienie, iż nawet niezbyt poważne guzy jajnika mogą się stać przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Parę faktów o raku jajnika

Rak jajnika rozwijać się może z wielu tkanek. Część z nich może być tkankami pochodzenia zarodkowego, tkankami otoczki jajnika, guzami pochodzącymi z komórek rozrodczych jajników, woreczka żółtkowego – słowem wszystkiego, co jest obecne w jajniku np. w czasie trwania ciąży. Dlatego postępowanie w guzach jajnika jest tak bardzo zróżnicowane. Część z nich wykrywana jest przypadkowo – np. gdy wykonywane jest badanie USG towarzyszące procedurom jak usuwanie nadżerki. Jeszcze inne diagnozuje się już na etapie silnego zaawansowania, gdy obecne jest wodobrzusze, przerzuty do otrzewnej oraz innych narządów.

Podstawowa diagnostyka w raku jajnika

W ocenie diagnostycznej przy podejrzeniu raka jajnika bardzo ważne jest wykonanie badania USG. Często nieprawidłowości obserwowane są przy podstawowych badaniach obrazowych, jak USG nadnerczy, nerek i jamy brzusznej. Wszelkie podejrzane obrazy muszą być zweryfikowane poprzez specjalistyczne USG przez pochwowe i badanie markerów nowotworowych – szczególnie Ca-125.

Wczesna diagnostyka pozwala wdrożyć skuteczne leczenie, ograniczyć zasięg choroby i wydłużyć życie chorych.