Rak szyjki macicy – programy profilaktyczne.

Profilaktyka raka szyjki macicy przysłowiowo w Polsce leży. Nie jest to związane z brakiem dostępnych procedur, a występowaniem specyficznych zachowań i przekonań w społeczeństwie, które ograniczają zaangażowanie pacjentek w diagnostykę oraz przeciwdziałanie wystąpieniu tej choroby w przyszłości. Jedną z przyczyn może być ograniczone zaufanie do państwa, które żyruje całość programów profilaktycznych.

Dlaczego cytologia jest taka ważna?

Ponieważ pozwala skutecznie ochronić się przed jedna z najgorszych chorób nowotworowych – rakiem szyjki macicy. Schorzenie to dotyczy najczęściej kobiet w wieku powyżej 40 roku życia, jednakowoż ścieżka rozwoju raka szyjki macicy może trwać nawet przez 15 lat od momentu zakażenia się wirusem HPV. Zmiany są możliwe do zaobserwowania i w razie pojawienia się podejrzanych zmian możliwe jest ich małoinwazyjne i jednocześnie radykalne wycięcie. Do tego jednak potrzebna jest cytologia.
Liczby mówią same za siebie, niestety wciąż odwiedzamy częściej ginekologa gdy np. potrzebne jest leczenie nadżerki. Zapominamy jednak o znaczeniu cytologii. Przeżycie 5-letnie w przypadku raka szyjki macicy w stadium rozległego zaawansowania nie przekracza na ogół 50 procent. Niestety, ale choroba potrafi szybko progresować i dawać bardzo szybko przerzuty, co de facto przekłada się na możliwości terapeutyczne w przyszłości.

Co więc można zrobić?

Przede wszystkim nie można rezygnować z profilaktyki raka szyjki macicy! Lepiej zrezygnować ze specyficznych i niepotrzebnych często badań jak USG nadnerczy i wybrać się na cytologię, która zalecana jest o 25 roku życia co najmniej raz na dwa lata!