Zastosowanie rehabilitacji po ciąży – logiczne przesłanki

W kontekście problemów ortopedycznych u kobiet po urodzeniu dziecka, trzeba przede wszystkim wskazać na efekty noszenia znacznej masy w brzuchu i długofalowy charakter obciążeń. Trzeba także mieć na uwadze takie kwestie, jak zmienną aktywność kobiet w ciąży, która ma istotne przełożenie na późniejszą kondycję oraz stan układu ruchu.

Błędy kobiet ciężarnych

rehablitacja

Firma Fizjoarena prowadzi rehabilitację w Warszawie dla młodych mam.

Podstawowym błędem przyszłych mam jest na pewno nieprzyjmowanie ergonomicznej pozycji kręgosłupa, nieprzestrzeganie zaleceń ds. BHP i prawa w zakresie realizacji obowiązków zawodowych przez kobiety ciężarne. Odrębnym przykładem nieodpowiedzialnego podejścia do kwestii poszanowania kręgosłupa są zachowania ciężarnych – wiele z nich w okresie ciąży prowadzi leżący tryb życia, co nie pozwala rozwijać się właściwie mięśniom grzbietu, które najbardziej cierpią wskutek podstawowych czynności fizjologicznych.

Kobiety po urodzeniu dziecka wracają stopniowo do aktywności, która to jednak nie jest im dedykowana – głównie wskutek osłabienia organizmu po porodzie oraz zaników mięśniowych powstających przy specyficznej diecie ciężarnych i praktycznie zerowej aktywności fizycznej.

Jak można im przeciwdziałać?

Podstawą jest edukacja – choćby w szkołach rodzenia lub realizowane przez położne środowiskowe. Trzeba wiedzieć, że nie można kręgosłupa zaniedbać ani przed, ani w trakcie, ani po urodzeniu dziecka. Do najchętniej wybieranych zabiegów trzeba zaliczyć przede wszystkim masaże lecznicze, fizykoterapię, kinesy-taping, krioterapię, magnetronik oraz wiele innych pomniejszych technik rehabilitacyjnych.

Bardzo dobrą skutecznością cechują lokalne wody borowinowe, które w postaci geotermalnej pozwalają na zażywanie gorących kąpieli . Terapię bolących pleców trzeba również rozpocząć od modyfikacji nawyków -przede wszystkim ułożenia ciała do snu, dźwigania ciężarów, a także dynamiki dowolnych ruchów wykonywanych w obrębie kręgosłupa.

Czy takie podejście jest skuteczne?

Jak najbardziej, wcześnie wdrożona rehabilitacja gwarantuje dynamiczne wycofanie się zmian patologicznych i powrót do normalnego, przedciążowego stanu zdrowia.