Związki ginekologii i endokrynologii – bliższe niż myślisz

Warto wiedzieć, że ginekologia oraz endokrynologia są działami medycyny niezwykle ze sobą pokrewnymi, które bardzo często dotykają tej samej materii. Wielu ginekologów rozpoczyna również starania o to, aby uzyskać specjalizację z endokrynologii, co umożliwi im jeszcze lepsze prowadzenie pacjentek. W jakich sytuacjach zaburzenia hormonalne mają znaczenie?

Problemy z zajściem w ciążę

Są to bodajże najistotniejsze problemy, z którymi zgłaszają się kobiety do ginekologów. W tym przypadku konieczna jest dokładna ocena funkcji układu hormonalnego, ze szczegółowym uwzględnieniem pracy jajników, tarczycy, nadnerczy oraz przysadki mózgowej. Na tym diagnostyka się jednakowoż nie kończy, gdyż przyczyn niepłodności może być bardzo wiele.

Oprócz standardowych procedur diagnostycznych polegających na ocenie poziomów hormonów: prolaktyny, estradiolu, progestagenów, androgenów i hormonów tropowych również podejmuje się dokładniejszych badań diagnostycznych m.in w grę wchodzi USG nadnerczy, scyntygrafia, badania PET oraz ocena z wykorzystaniem tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Z czym jeszcze zgłaszają się pacjentki?

Niezwykle częstym powodem wizyt jest nieregularne miesiączkowanie, ból w trakcie współżycia, infekcje intymne. Wiele kobiet odwiedza ginekologów w celu prowadzenia diagnostyki cytologicznej oraz specyficznych metod terapeutycznych, jak leczenie nadżerki.

Ginekologia jest złożoną dziedziną, która czerpie z dorobku endokrynologii, chirurgii i urologii. Leczenie pacjentek ginekologicznych wymaga olbrzymiej wiedzy, zaangażowania i doświadczenia.